Plugins - FakerPress - Stable (latest release) - en to bn_BD translation catalogue (228 entries)

en: Zimbabwe
bn_BD: জিম্বাবুয়ে

en: Yemen
bn_BD: ইমেন

en: Zambia
bn_BD: জাম্বিয়া

en: Vietnam
bn_BD: ভিয়েতনাম

en: Wallis and Futuna
bn_BD: ওয়ালিস এবং ফুটুনা

en: Western Sahara
bn_BD: পশ্চিমী সাহারা

en: Uzbekistan
bn_BD: উজ্বেকিস্থান

en: Vanuatu
bn_BD: ভানুয়াটু

en: Venezuela
bn_BD: ভেনেজুয়েলা

en: United States
bn_BD: মার্কিন যুক্তরাষ্ট্র

en: Uruguay
bn_BD: উরুগোয়ে

en: Ukraine
bn_BD: ইউক্রেইন

en: United Arab Emirates
bn_BD: সংযুক্ত আরব আমিরাত

en: United Kingdom
bn_BD: গ্রেটবৃটেন

en: Turks and Caicos Islands
bn_BD: টারক্স এবং কাইকোস দ্বীপ

en: Tuvalu
bn_BD: টুভালু

en: Uganda
bn_BD: উগান্ডা

en: Tunisia
bn_BD: তিউনিসিয়া

en: Turkey
bn_BD: তুরস্ক

en: Turkmenistan
bn_BD: তুর্কমেনিয়া

en: Tokelau
bn_BD: তোকেলাউ

en: Tonga
bn_BD: টোঙ্গা

en: Trinidad and Tobago
bn_BD: ত্রিনিনাদ ও টোব্যাগো

en: East Timor
bn_BD: পূর্ব-তিমুর

en: Togo
bn_BD: টোগো

en: Tajikistan
bn_BD: তাজিকস্থান

en: Tanzania
bn_BD: তাঞ্জানিয়া

en: Thailand
bn_BD: থাই

en: Syria
bn_BD: সিরিয়া

en: Taiwan
bn_BD: তাইওয়ান

en: Swaziland
bn_BD: সোয়াজিল্যান্ড

en: Sweden
bn_BD: সুইডেন

en: Switzerland
bn_BD: সুইজর্লণ্ড

en: Sudan
bn_BD: সুদান

en: Suriname
bn_BD: সুরিনাম

en: Svalbard and Jan Mayen
bn_BD: স্বালবার্ড ও জান মায়েন

en: South Sudan
bn_BD: দক্ষিণ সুদান

en: Spain
bn_BD: স্পেন

en: Sri Lanka
bn_BD: শ্রীলঙ্কা

en: South Georgia
bn_BD: দক্ষিন জর্জিয়া

en: South Korea
bn_BD: দক্ষিণ কোরিয়া

en: Solomon Islands
bn_BD: সলোমন দ্বীপপুঞ্জ

en: Somalia
bn_BD: সোমালি

en: South Africa
bn_BD: দক্ষিণ আফ্রিকা

en: Slovakia
bn_BD: শ্লোভাকিয়া

en: Slovenia
bn_BD: স্লোভানিয়া

en: Sierra Leone
bn_BD: সিয়েরালিওন

en: Singapore
bn_BD: সিঙ্গাপুর

en: Senegal
bn_BD: সেনেগাল

en: Serbia
bn_BD: সারবিয়া

en: Seychelles
bn_BD: সিসিলি

en: Saudi Arabia
bn_BD: সাউদি আরব

en: Samoa
bn_BD: সামোয়া

en: San Marino
bn_BD: সান মারিনো

en: Saint Lucia
bn_BD: সেন্ত লুসিয়া

en: Saint Pierre and Miquelon
bn_BD: সেইন্ট পিয়েরে এবং মিকুয়েলন

en: Saint Vincent and the Grenadines
bn_BD: সেন্ট ভিনসেন্ট ও দ্যা গ্রেনাডিনস

en: Rwanda
bn_BD: রুয়ান্ডা

en: Saint Helena
bn_BD: সেন্ট হেলেনা

en: Saint Kitts and Nevis
bn_BD: সেন্ট কিটস ও নেভিস

en: Romania
bn_BD: রুমানিয়া

en: Russia
bn_BD: রাশিয়া

en: Qatar
bn_BD: কাতার

en: Portugal
bn_BD: পর্তুগাল

en: Peru
bn_BD: পিরু

en: Philippines
bn_BD: ফিলিপাইন

en: Poland
bn_BD: পোল্যাণ্ড

en: Papua New Guinea
bn_BD: পাপুয়া নিউ গিনি

en: Paraguay
bn_BD: প্যারাগোয়ে

en: Panama
bn_BD: পানামা

en: Oman
bn_BD: ওমান

en: Pakistan
bn_BD: পাকিস্তান

en: Palau
bn_BD: পালাউ

en: Norway
bn_BD: নরওয়ে

en: Niue
bn_BD: নিউই

en: Norfolk Island
bn_BD: নরফোক দ্বীপ

en: North Korea
bn_BD: উত্তর কোরিয়া

en: Niger
bn_BD: নাইজার

en: Nigeria
bn_BD: নাইজেরিয়া

en: New Caledonia
bn_BD: নিউ ক্যালেডোনিয়া

en: New Zealand
bn_BD: নিউ জিলণ্ড

en: Nicaragua
bn_BD: নিকারাগুয়া

en: Nepal
bn_BD: নেপাল

en: Netherlands
bn_BD: হলণ্ড

en: Myanmar
bn_BD: মায়ানমার

en: Namibia
bn_BD: নামিবিয়া

en: Nauru
bn_BD: নাউরু

en: Morocco
bn_BD: মরক্কো

en: Mozambique
bn_BD: মোজাম্বিক

en: Mongolia
bn_BD: মঙ্গোলিআ

en: Montenegro
bn_BD: মন্টিনিগ্রো

en: Montserrat
bn_BD: মন্টসেরাট

en: Moldova
bn_BD: মোল্দাভিয়া

en: Monaco
bn_BD: মোনাকো

en: Mayotte
bn_BD: মায়োত্তে

en: Mexico
bn_BD: মক্সিকো

en: Mauritania
bn_BD: মরিতানিয়া

en: Mauritius
bn_BD: মরিশাস

en: Martinique
bn_BD: মার্টিনিক

en: Malta
bn_BD: মাল্টা

en: Marshall Islands
bn_BD: মার্শাল দ্বীপপুঞ্জ

en: Maldives
bn_BD: মালদ্বীপ

en: Mali
bn_BD: মালি

en: Madagascar
bn_BD: মাদাগাস্কার

en: Malawi
bn_BD: মালাউই

en: Malaysia
bn_BD: মাল্যাশিয়া

en: Macau
bn_BD: ম্যাকাও এসএআর চীনা

en: Liechtenstein
bn_BD: লিচেনস্টেইন

en: Lithuania
bn_BD: লিথুনিয়া

en: Luxembourg
bn_BD: লাক্সেমবার্গ

en: Liberia
bn_BD: লাইবেরিয়া

en: Libya
bn_BD: লিবিয়া

en: Latvia
bn_BD: লাত্ভিয়া

en: Lebanon
bn_BD: লেবানন

en: Lesotho
bn_BD: লেসোথো

en: Kyrgyzstan
bn_BD: কির্গিজিয়া

en: Laos
bn_BD: লাওস

en: Kiribati
bn_BD: কিরিবাতি

en: Kuwait
bn_BD: কুয়েত

en: Jordan
bn_BD: জর্ডন

en: Kazakhstan
bn_BD: কাজাকস্থান

en: Kenya
bn_BD: কেনিয়া

en: Japan
bn_BD: জাপান

en: Jersey
bn_BD: জার্সি

en: Jamaica
bn_BD: জ্যামেকা

en: Israel
bn_BD: ইস্রায়েল

en: Italy
bn_BD: ইতালী

en: Iraq
bn_BD: ইরাক

en: Republic of Ireland
bn_BD: আয়ারল্যান্ড প্রজাতন্ত্র

en: Isle of Man
bn_BD: আইল অব ম্যান

en: Indonesia
bn_BD: ইন্দোনেশিয়া

en: Ivory Coast
bn_BD: আইভরি কোস্ট

en: Iran
bn_BD: ইরান

en: Hungary
bn_BD: হাঙ্গেরি

en: Iceland
bn_BD: আইসলণ্ড

en: India
bn_BD: ভারত

en: Honduras
bn_BD: হণ্ডুরাস

en: Hong Kong
bn_BD: হংকং এসএআর চীনা

en: Haiti
bn_BD: হাইতি

en: Heard Island and McDonald Islands
bn_BD: হার্ড দ্বীপ এবং ম্যাকডোনাল্ড দ্বীপপুঞ্জ

en: Guinea
bn_BD: গায়ানা

en: Guinea-Bissau
bn_BD: গিনি-বিসাউ

en: Guyana
bn_BD: গিয়ানা

en: Guatemala
bn_BD: গোয়াটিমালা

en: Guernsey
bn_BD: গেঁজি

en: Grenada
bn_BD: গ্রেনাডা

en: Guadeloupe
bn_BD: গুয়াডেলোপ

en: Greece
bn_BD: গ্রীস্

en: Greenland
bn_BD: গ্রীনল্যাণ্ড

en: Germany
bn_BD: জার্মানি

en: Ghana
bn_BD: ঘানা

en: Gibraltar
bn_BD: জিব্রালটার

en: Gabon
bn_BD: গাবোন

en: Georgia
bn_BD: জর্জিয়া

en: France
bn_BD: ফ্রান্স

en: French Guiana
bn_BD: ফরাসি গায়ানা

en: French Polynesia
bn_BD: ফরাসি পলিনেশিয়া

en: Fiji
bn_BD: ফিজি

en: Finland
bn_BD: ফিন্ল্যাণ্ড

en: Falkland Islands
bn_BD: ফকল্যান্ড দ্বীপপুঞ্জ

en: Faroe Islands
bn_BD: ফারো আইল্যান্ডস

en: Eritrea
bn_BD: ইরিত্রিয়া

en: Estonia
bn_BD: এস্তোনিয়াদেশ

en: Ethiopia
bn_BD: ইফিওপিয়া

en: El Salvador
bn_BD: এল সালভেদর

en: Equatorial Guinea
bn_BD: নিরক্ষীয় গিনি

en: Dominican Republic
bn_BD: ডোমেনিকান প্রজাতন্ত্র

en: Ecuador
bn_BD: ইকোয়াডর

en: Egypt
bn_BD: মিশর

en: Dominica
bn_BD: ডোমিনিকা

en: Czech Republic
bn_BD: চেক প্রজাতন্ত্র

en: Denmark
bn_BD: ডেনমার্ক

en: Djibouti
bn_BD: জিবুতি

en: Croatia
bn_BD: ক্রোয়েশিয়া

en: Cuba
bn_BD: কিউবা

en: Cyprus
bn_BD: সাইপ্রাস

en: Costa Rica
bn_BD: কোস্টারিকা

en: Republic of the Congo
bn_BD: কঙ্গো

en: Democratic Republic of the Congo
bn_BD: কঙ্গো - কিনসাসা

en: Cook Islands
bn_BD: কুক দ্বীপ

en: Cocos (Keeling) Islands
bn_BD: কোকোস (কীলিং) দ্বীপ

en: Colombia
bn_BD: কলম্বিয়া

en: Comoros
bn_BD: কমোরোস

en: Chile
bn_BD: চিলি

en: China
bn_BD: চীন

en: Christmas Island
bn_BD: ক্রিসমাস দ্বীপ

en: Cayman Islands
bn_BD: কেম্যান দ্বীপপুঞ্জ

en: Central African Republic
bn_BD: মধ্য আফ্রিকান প্রজাতন্ত্র

en: Chad
bn_BD: চাদ

en: Cape Verde
bn_BD: কেপভার্দে

en: Cambodia
bn_BD: কাম্বোজ

en: Cameroon
bn_BD: ক্যামেরুন

en: Canada
bn_BD: কানাডা

en: Bulgaria
bn_BD: বুলগেরিয়া

en: Burkina Faso
bn_BD: বুরকিনা ফাসো

en: Burundi
bn_BD: বুরুন্ডি

en: British Virgin Islands
bn_BD: ব্রিটিশ ভার্জিন দ্বীপপুঞ্জ

en: Brunei
bn_BD: ব্রুনেই

en: British Indian Ocean Territory
bn_BD: ব্রিটিশ ভারত মহাসাগরীয় অঞ্চল

en: Botswana
bn_BD: বতসয়ানা

en: Bouvet Island
bn_BD: বুভেত আইল্যান্ড

en: Brazil
bn_BD: ব্রাজিল

en: Bhutan
bn_BD: ভুটান

en: Bolivia
bn_BD: বোলিভিয়া

en: Bosnia and Herzegovina
bn_BD: বসনিয়া ও হার্জেগোভিনা

en: Bermuda
bn_BD: বারমুডা

en: Benin
bn_BD: বেনিন

en: Belgium
bn_BD: বেলজিয়াম

en: Belize
bn_BD: বেলিয

en: Barbados
bn_BD: বারবাদোস

en: Belarus
bn_BD: বেলোরুশিয়া

en: Bangladesh
bn_BD: বাংলাদেশ

en: Azerbaijan
bn_BD: আজারবাইজান

en: Bahrain
bn_BD: বাহরাইন

en: Austria
bn_BD: অস্ট্রিয়া

en: Aruba
bn_BD: আরুবা

en: Australia
bn_BD: অস্ট্রেলিয়া

en: Argentina
bn_BD: আর্জেণ্টাইনা

en: Armenia
bn_BD: আর্মেনিয়া

en: Anguilla
bn_BD: এ্যাঙ্গুইলা

en: Antigua and Barbuda
bn_BD: এন্টিগুয়া ও বারবুডা

en: Angola
bn_BD: এ্যাঙ্গোলা

en: Andorra
bn_BD: এ্যান্ডোরা

en: Albania
bn_BD: আলব্যানিয়া

en: Algeria
bn_BD: এলজিরিয়া

en: Afghanistan
bn_BD: আফগানিস্তান

en: Changelog
bn_BD: চেঞ্জলগ

en: Yesterday
bn_BD: গতকাল
